Erasmus studia Krok po kroku
INFORMACJA MSZ - BEZPIECZNY WYJAZD - REJESTRACJA W PORTALU ODYSEUSZ
Na prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazujemy informacje („ERASMUS- narzędzia konsularne") o formach wsparcia, jakie polskie służby konsularne oferują polskim obywatelom znajdującym się za granicą za pomocą serwisu ODYSEUSZ. W związku z powyższym do wzorów umów pomiędzy uczelnią a uczestnikiem mobilności, jakie są przygotowywane dla roku akademickiego 2016/17, zostanie wstawiona klauzula zobowiązująca uczestnika – obywatela polskiego - do zarejestrowania się w portalu osób wyjeżdżających za granicę, prowadzonym przez MSZ: http://www.odyseusz.msz.gov.pl/.
Zasady rekrutacji studentów na wyjazdy w ramach programu ERASMUS
Uczelniane zasady dofinansowania wyjazdów na studia i praktyki w ramach programu ERASMUS
Procedura rekrutacji
Daj susa na Erasmusa
Rekrutacja na wyjazd na studia
Rekrutacją zostaną objęte osoby, które ubiegają się o wyjazd w roku kolejnym roku akademickim, następującym po roku akademickim w którym odbywa się rekrutacja. Rekrutacja dotyczy zarówno te osoby, które zdecydowały się na wyjazd na jeden semestr, jak i na cały rok akademicki. Rekrutacja i rejestracja na wyjazd na studia Erasmus odbywa się w systemie USOS.
Rejestracja w systemie na wyjazd w kolejnym roku akademickim będzie trwała od stycznia do końca marca. Rozmowa kwalifikacyjna w języku obcym z Komisją Rekrutacyjną WPA Kalisz odbędzie się w trzecim lub czwartym tygodniu marca.
Na rozmowę z Komisją rekrutacyjną należy przynieść wydrukowane z USOS i podpisane Życiorys w języku polskim i obcym, List motywacyjny w języku polskim i obcym, każdy po jednym egzemplarzu.
Uwaga!!! We wzorach dokumentów do pobrania (CV i list motywacyjny) na żółto zaznaczone są części tekstu gdzie musisz wpisać Twoje dane personalne, lub dopisać brakujące informacje, lub wybrać która część zdania Ciebie dotyczy (to co nie dotyczy należy wymazać). W wersji ostatecznej dokumentów, do wydruku, żaden fragment tekstu nie może pozostać zaznaczony na żółto.
Kiedy dowiem się o wyniku rekrutacji?
Kandydaci są zawiadomieni o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej (pozytywny lub negatywny) oraz rekrutacji (przyznano/nie przyznano wyjazd) pod koniec spotkania z Komisją tego samego dnia lub też drogą mailową, oraz poprzez system USOS.
Na jak długo można wyjechać na studia w ramach Erasmus?
W ramach Programu „Erasmus" obowiązuje zasada „kapitału wyjazdowego". Oznacza to że każda osoba otrzymuje możliwość wyjazdu trwającego nie dłużej niż 12 miesięcy na każdym stopniu studiów, a 24 miesiące w przypadku jednolitych studiów magisterskich (licencjackich, magisterskich i doktoranckich), niezależnie od mobilności (studia czy praktyki) i liczby okresów mobilności (na przykład 2x6 miesięcy lub 3x4 miesiące). Czyli np. jeśli wyjechałeś na 2 semestry (10 miesięcy) studiów Erasmus możesz jeszcze wyjechać na 2 miesiące praktyki. Jeśli nie wykorzystałeś kapitały wyjazdowego na studia za granicą możesz przeznaczyć całe 12 miesięcy na praktykę.
Dokąd mogę wyjechać w ramach stypendium Erasmus?
Studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego mogą się ubiegać się o wyjazd do tej uczelni, z którą WPA ma zawartą umowę. Studenci mają dostęp do listy uczelni partnerskich po zalogowaniu się w USOSweb -zakładka wymiana studencka.
Którą uczelnię wybrać?
Powinieneś „wygooglować” uczelnie przyjmujące aby dowiedzieć się czegoś więcej o ich ofercie programowej, zasadach studiowania i zaliczania przedmiotów, systemie ECTS i o wszelkich innych kwestiach, które po pierwsze - pomogą podjąć decyzję na temat programu studiów w uczelni przyjmującej, a po drugie - pozwolą się zorientować, z jakimi warunkami finansowo-bytowymi będzie trzeba sobie poradzić.
Jak ubiegać się o stypendium Erasmus? Jak się zarejestrować?
Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem strony www.usosweb.amu.edu.pl. Po zalogowaniu się, należy przejść do części Dla studentów, a następnie wybrać odnośnik Wymiana studencka z panelu po lewej stronie. W życiorysie prosimy o podanie najczęściej używanego adresu emailowego. Do rejestracji jest potrzebne konto w systemie USOSweb.
Rejestracja na studia Erasmus krok po kroku (pobierz)
Zostałem wybrany do uczestnictwa w programie Erasmus. Co dalej?
W momencie zaakceptowania Twojego wniosku o wyjazd na Erasmusa po rozmowie z Komisją Rekrutacyjną (informacja będzie widoczna w systemie USOSweb) należy uzupełnić w nim dodatkowe, brakujące informacje, wydrukować dokument i złożyć go u koordynatora WPA. Po wypełnieniu dokumentów w USOS wymaganych przez Komisję Rekrutacyjną (Życiorys w języku polskim i obcym, List motywacyjny w języku polskim i obcym) należy przystąpić do wypełnienia dokumentów, których wymaga uczelnia docelowa. Najprawdopodobniej będzie trzeba wypełnić i wysłać aplikację danej uczelni online lub w formie papierowej, tradycyjnej. Można skorzystać ze standardowego formularza Application Form, jeśli uczelnia zagraniczna nie wymaga swojego własnego formularza.
Formularz należy wypełniać na komputerze, w języku angielskim (ewentualnie w języku uczelni goszczącej).
Z czego składa się Formularz, który wysyłam uczelni docelowe?
Formularz aplikacyjny składa się z następujących części.
1. Application form - czyli Formularz zgłoszeniowy (pobierz)
Tu powinieneś podać dane dotyczące:
- koordynatora WPA,
- uniwersytetu, do którego się wybierasz,
- terminu pobytu na zagranicznej uczelni (może być orientacyjny, z zaznaczeniem okrągłych miesięcy),
- posiadane kompetencje językowe,
- posiadane doświadczenia zawodowe (jeśli dotyczy),
- roku studiów, który będziesz miał ukończony w dniu wyjazdu.
2. Transcript of records (pobierz)
Jest to wykaz wszystkich najważniejszych zaliczeń wraz z ilością punktów ECTS przypadających wszystkim przedmiotom które zaliczyłeś. Tutaj powinny być zawarte wszystkie stopnie ze zdanych przez Ciebie egzaminów w dotychczasowym okresie studiów. Transcript of records potwierdza Dziekan (dziekanat).
Uwaga!!! Jeżeli uczelnia zagraniczna wymaga złożenia własnego formularza aplikacyjnego wypełniamy tylko ten własny dokument uczelni docelowej. Nie ma potrzeby przesyłania dwóch różnych formularzy. Proszę zwrócić też uwagę czy wymagane są przez tą uczelnię zagraniczną osobne podania o miejsce w akademiku. Dokumenty możesz znaleźć na stronach internetowych danej uczelni.
3. Learning Agreement (LA)
Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement) to umowa między studentem, jego uczelnią macierzystą i uczelnią przyjmującą, określająca program zajęć, w jakich uczestniczyć ma student w uczelni partnerskiej oraz liczbę punktów ECTS, jaka będzie przyznana za ich zaliczenie. Przedmioty swoich studiów za granicą (przedmioty i liczba punktów ECTS za każdy) należy uzgodnić drogą mailową z Koordynatorem Erasmus uczelni zagranicznej.
W formularzu LA należy wpisać nazwy przedmiotów, które będziesz studiował oraz liczbę punktów ECTS tym przedmiotom przyporządkowaną. Stypendysta Erasmusa musi zdobyć 30 ECTS w semestrze, czyli 60 ECTS w ciągu roku. Bardzo ważne jest, aby ustalić z Koordynatorem WPA czy będziesz trzeba zaliczać jakieś przedmioty dodatkowe na Wydziale po powrocie z zagranicy.
Po przyjeździe do uczelni zagranicznej możesz zmienić wcześniej wybrane przedmioty z LA. Wtedy należy wypełnić drugą część formularza, tzw. DURING MOBILITY . Zmiany te również muszą być konsultować z Koordynatorem Erasmus na Wydziale, po czym należy przesłać koordynatorowi drogą mailową t a część LA wraz ze wszystkimi podpisami. Dodatkowo po powrocie musisz przedstawić kompletny dokument LA Erasmus+ (który wypełniałeś przed wyjazdem i w trakcie studiów Erasmus). Nie jest wymagana wersja oryginalna (papierowa), z oryginalnymi podpisami i pieczątkami. Można oddać w formie elektronicznej lub wydrukowany skan dokumentu.
LA (wzór) - dokument, w który możemy wpisać wybrane przez nas przedmioty w uczelni zagranicznej, do której aplikujemy, w przypadku jeśli uczelnia ta nie posiada własnego formularza, jest dostępny tutaj.
Po powrocie należy również dostarczyć wykaz przedmiotów (z ocenami i ECTS),które zrealizowałeś na studiach w ramach Erasmus wydrukowane z USOS'a, tzw. eLA. Instrukcja wypełniania LA w USOSie jest dostępna tutaj.Co mam zrobić z wypełnionym formularzem aplikacyjnym?
Wypełniony formularz musi zostać dostarczony Koordynatorowi Erasmus. Na tym etapie należy dostarczyć Koordynatorowi następujące dokumenty:
- Application form (1 egzemplarz)
- LA (1 egzemplarz)
- Transcript of records (1 egzemplarz)
Co mam zrobić z podpisanym formularzem aplikacyjnym?
Dowiedz się o dokładny adres Działu Współpracy z Zagranicą lub Biura Erasmusa na zagranicznej uczelni, do której się wybierasz oraz o nazwisko osoby zajmującej się tam studentami programu Erasmus (takie informacje posiada także koordynator programu Erasmus WPA). Swoje podania będziesz wysyłał osobiście, więc jest rzeczą istotną aby dotarły one we właściwe miejsce!!! Wyślij oryginał aplikacji (kopia pozostaje na UAM). Dodatkową kopię swoich dokumentów możesz zabrać ze sobą do uczelni zagranicznej na wypadek, gdyby zaginęły w trakcie przesyłki.
Wysłałem formularz aplikacyjny, czy muszę zrobić coś jeszcze?
Teraz oczekujesz na potwierdzenie przyjęcia na studia zagraniczne z uczelni (zaproszenie lub zaświadczenie o przyjęciu studenta na studia - Letter of Confirmation). Powinno ono nadejść na wskazany przez Ciebie w formularzu zgłoszeniowym adres korespondencyjny lub email. Może je również otrzymać Twój Wydziałowy Koordynator Erasmus.
PAMIĘTAJ! Osobiście musisz kontaktować się także ze swoim uniwersytetem przyjmującym, tak aby niezbędne zaproszenie- list akceptacyjny nie dotarł do ciebie w ostatniej chwili. Kopia takiego zaproszenia (lub zatwierdzonej aplikacji, itp.) powinna również trafić do Koordynatora Wydziałowego.
Czy muszę sam kontrolować daty składania dokumentów na uczelni przyjmującej?
Tak. Daty te różnią się na poszczególnych uczelniach, dlatego student, który zakwalifikował się na wymianę w Programie Erasmus musi sam kontrolować, czy dopełnił wszystkich formalności (skompletowanie dokumentacji oraz złożenie jej w terminie).
Gdzie można uzyskać informacje o możliwościach zakwaterowania za granicą?
Znalezienie niedrogiego mieszkania jest jedną z najważniejszych spraw dla studenta wyjeżdżającego za granicę. Najdogodniejszą formą zakwaterowania jest pokój w akademiku, toteż powinieneś jak najszybciej skontaktować się z Biurem Współpracy z Zagranicą lub podobną jednostką uczelni przyjmującej, która zajmuje się przydziałem miejsc w domach studenckich. Jednostka ta zazwyczaj posiada także informacje o innych możliwościach zakwaterowania (np. wynajem pokoi, mieszkań).
Czy formularz aplikacyjny jest także umową o przyznanie stypendium?
NIE!! Zgłaszasz się (na co najmniej dwa tygodnie przed wyjazdem) do Koordynatora Erasmus na WPA w celu podpisania umowy dotyczącej warunków przyznania stypendium na studia za granicą. Aby podpisać umowę musisz min. wprowadzić swój wstępny Program LA do USOS (Porozumienie o programie zajęć - zdefiniuj nowy przedmiot obcy). Przy podpisaniu umowy otrzymujesz także bardzo ważny formularz Confirmation of Erasmus Study Period (Zaświadczenie o pobycie na Erasmusie) (pobierz), który zabierasz ze sobą na stypendium prosząc uczelnię zagraniczną o potwierdzenie Twojego przyjazdu i wyjazdu. Po powrocie, na podstawie tego zaświadczenia będzie obliczona rzeczywista długość Twojego pobytu na Erasmusie, a tym samym wysokość otrzymanego dofinansowania. Dodatkowo otrzymasz 2 zaświadczenia - do NFZu (Karta EKUZ- ubezpieczenie za granicą) w oraz w wersji angielskiej dla Koordynatora Erasmus na uczelni docelowej (jeśli jest to przez tą uczelnię wymagane).
Czy do wyjazdu potrzebne są inne dodatkowe zaświadczenia?
TAK! Jest to zaświadczenie o przyznanym przez UAM stypendium (patrz wyżej). Możesz je odebrać u Koordynatora Wydziałowego, w języku polskim i angielskim potwierdzającym Twój status studenta programu Erasmus oraz wysokość przyznanego Ci stypendium.
Zaświadczenie to jest często wymagane przez uczelnię partnerską oraz przy wypełnianiu obowiązków meldunkowych za granicą, a także w NFZ przy wystawieniu karty na leczenie za granicą.
Przed podpisywaniem umowy musisz uzupełnić w swoim koncie USOS dane dotyczące koncie bankowego na które będzie wpłacane stypendium (konto walutowe w Euro dla umowy Erasmus+, złotówkowe dla umowy POWER).
W jakiej wysokości przyznawane jest stypendium na pobyt zagraniczny?
Wysokość stypendium programu ERASMUS jest ustalana corocznie i zależy od środków przyznanych Polsce przez Komisję Europejską. Przyznane uczestnikowi dofinansowanie jest obliczane wg. stawek dziennych, czyli np. 500 EUR na okres 30 dni. Ostateczna kwota za cały okres mobilności zostanie określona poprzez pomnożenie liczby miesięcy wyjazdu na studia przez mającą zastosowanie stawkę miesięczną dla danego kraju przyjmującego wymieniona w tabelce poniżej. W przypadku niepełnych miesięcy, kwota dofinansowania zostanie obliczona poprzez pomnożenie liczby dni w niepełnym miesiącu przez 1/30 tej kwoty. Dlatego konieczne jest podanie Wydziałowemu Koordynatorowi Erasmus przed podpisaniem Umowy dokładnych dat mobilności-czasu pobytu na studiach (od daty arrival day/ orientation period do daty zakończenia semestru i okresu egzaminacyjnego w instytucji goszczącej).
Jeżeli potwierdzony okres pobytu w organizacji przyjmującej w Confirmation będzie krótszy niż ten ustalony w umowie (umowy pierwotnej lub aneksu do umowy wydłużającego okres dofinansowania), wysokość dofinansowania zostanie odpowiednio obniżona, a student wezwany do zwrotu nadpłaconego stypendium. Uczestnikowi zostanie wypłacona płatność 90% kwoty określonej w umowie na okres odpowiadający co najmniej semestrowi, przed rozpoczęciem mobilności. Brakujące 10% zostanie wypłacone po powrocie, po dopełnieniu przez studenta wymaganych formalności (test językowy OLS, ankieta, dostarczeniu Confirmation of Erasmus study period, Transcript of Records oraz eLA), oraz w przypadku kiedy wyjazd nie będzie krótszy niż ustalony w umowie finansowej. Uczelnia gwarantuje dofinansowanie tylko na pierwotnie uzgodniony okres. Oznacza to, że jeżeli potwierdzony okres pobytu w organizacji będzie dłuższy niż uzgodniony w umowie lub ewentualnym aneksie do umowy, wysokość dofinansowania nie zmieni się.
Należy pamiętać, iż stypendium Erasmusowe jest przeznaczone na pokrycie różnicy kosztów utrzymania i studiowania w kraju ojczystym i kraju przyjmującym. Na pokrycie kosztów pobytu za granicą stypendysta programu Erasmus powinien zatem poza stypendium erasmusowym przeznaczyć środki, jakie normalnie przeznacza na utrzymanie w kraju, np. dotację wypłacaną przez rodziców, otrzymywane stypendium naukowe (lub/i socjalne). Obecnie kwota stypendium wynosi ok. EURO 400 (w zależności od kraju).
Stawki na wyjazdy studenckie są to sztywne stawki obowiązujące w całym kraju, nie mogą ulec zmianie, co w praktyce oznacza, iż uczelnia nie będzie mogła przeznaczyć niewykorzystanych środków aby wypłacić ewentualne dofinansowania.
Wysokość dofinansowania: studenci Kraje należące do danej grupy | Studia (€/m-c)* | Praktyka (€/m-c) |
Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luxemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania | 500* | 600 |
Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy | 450* | 550 |
Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, FYROM (była republika Jugosławii Macedonia), Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry | 400* | 500 |
* Osoby uprawnione do stypendium socjalnego - dodatkowo 200 euro miesięcznie
– Uwaga! Tylko przy wyjazdach na studia!
UWAGA! Stypendysta Erasmusa zachowuje prawo do przyznanych mu stypendiów socjalnych i naukowych także w trakcie pobytu za granicą.
Zwiększone stypendium (o stypendium socjalne) - tzw. umowa projektu POWER
Prawo do zwiększonego stypendium o 200 EUR (o stypendium socjalne) mają wszyscy studenci, którzy w semestrze letnim (czyli w roku akademickim uprzedzającym rok mobilności studenta) otrzymywali pomoc materialną w formie stypendium socjalnego. Stypendium to jest wypłacane (w całości-czyli podstawowa stawka Erasmus plus dodatek socjalny) w złotówkach po przeliczeniu wg. sztywnego kursu wyznaczonego przez Agencję Narodową (AN) w Warszawie.
Uczelnia wypłaci dodatkowe wsparcie studentom, którzy nabędą prawo do otrzymywania stypendium socjalnego w czasie pobytu na stypendium, tylko w przypadku posiadania dodatkowych środków, z zachowaniem zasady równego traktowania wszystkich stypendystów. Uczelnia wykorzysta dane zawarte w uczelnianej bazie danych USOS w celu potwierdzenia osób, które w wymaganym terminie otrzymywały pomoc materialną w formie stypendium socjalnego.
Student otrzymuje dodatkowe wsparcie w wysokości 200 EURO na każdy miesiąc pierwotnie zaakceptowanego pobytu, czyli w okresie od początku do końca okresu ustalonego w umowie na wyjazd stypendialny między uczelnią a studentem. Jeśli Uczelni podejmie decyzję o dofinansowaniu studentów, którzy zdecydowali się na przedłużenie okresu mobilności, to wypłaci także dodatkowe wsparcie, wynikające z otrzymywania stypendium socjalnego w semestrze zimowym bieżącego roku akademickiego.
Stawki oraz regulamin stypendium w ramach projektu POWER (pobierz).
Uczestnik projektu POWER jest zobowiązany do podpisania oświadczenia (pobierz), które jest załącznikiem do umowy finansowej ze studentem. Nie będzie realizowana płatności na rzecz uczestnika bez oświadczenia.
WSPARCIE JĘZYKOWE ONLINE [dotyczy tylko mobilności rozpoczynających się po 1 stycznia 2015 i później, konieczne jest wypełnienie testu kompetencji językowych i doskonalenia znajomości języków obcych – OLS (Online Linguistic Support). Dotyczy studentów, dla których językiem wykładowym (studia) / roboczym (praktyki) jest: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, niderlandzki, włoski.
Przed rozpoczęciem i na koniec okresu mobilności uczestnik, z wyjątkiem osób dla których dany język jest językiem ojczystym, zobowiązany jest wypełnić we wskazanym przez Uczelnię narzędziu on-line test biegłości językowej. Uczestnik zobowiązany jest bezzwłocznie poinformować koordynatora w Uczelni, jeżeli nie jest w stanie wykonać testu on-line. Oznacza to, iż każdy uczestnik mobilności zobowiązany jest do:
- wypełnienia obowiązkowego testu biegłości językowej – po otrzymaniu informacji z OLS.
- udziału w kursie językowym on-line wyłącznie w języku , w którym został wypełniony test biegłości. Dostęp do kursu językowego będzie możliwy przez taki czas jaki zostanie podany przez uczelnie w OLS jako czas trwania stypendium, licząc od pierwszego logowania. Uczestnicy nie mogą zmieniać języka kursu.
- na dwa tygodnie przed zakończeniem pobytu, uczestnik, który wypełnił pierwszy test językowy otrzyma maila z linkiem do drugiego testu do wypełnienia w ciągu 10 dni.
Po przybyciu na miejsce:
Masz już niezbędne dokumenty, załatwiłeś zakwaterowanie, kupiłeś bilet, pakujesz się i ruszasz w drogę.
Po przybyciu na miejsce, zgłaszasz się do Działu Współpracy z Zagranicą uczelni zagranicznej i koordynatora wydziałowego na tej uczelni. Oni najlepiej poinformują Cię o niezbędnych formalnościach, np. związanych z zakwaterowaniem, założeniem konta w banku, uczestnictwem w kursach językowych.
A jeśli nie mogę zrealizować któregoś z elementów zaplanowanego i zatwierdzonego programu studiów (Learning Agreement)?
Po przyjeździe na miejsce może się okazać, że któregoś z elementów zaplanowanego i zatwierdzonego programu studiów nie możesz zrealizować. Modyfikujesz więc ten program studiów i poprawki nanosisz w USOS- wypełniasz jeszcze raz elektroniczne LA. O możliwość modyfikacji LA w systemie musisz poproś Koordynatora Erasmus WPA droga mailową. Ponownie musisz uzyskać akceptację dla tych zmian miejscowego Koordynatora programu Erasmus (na uczelni goszczącej) i Koordynatora Erasmus na WPA (w USOS).
Uczęszczasz na zajęcia, spotykasz się z tutorem/opiekunem i uzyskujesz zaliczenia oraz zdajesz egzaminy. Wszystkie Twoje osiągnięcia akademickie zostają wpisane następnie w dokumencie wykaz zaliczeń (Transcript of Records) uczelni zagranicznej. Dokument ten, który należy dostarczyć Koordynatorowi Erasmus na WPA, musi być podpisany przez koordynatora programu Erasmus uczelni przyjmującej. Ostateczna wersja Learning Agreement powinna być zgodna z treścią Transcript of Records.
Czy możliwe jest przedłużenie pobytu?
Możesz przedłużyć swój pobyt o kolejny semestr. Jest to możliwe, ale tylko z semestru zimowego na letni. Nie możesz przedłużyć swojego stypendium z semestru letniego na zimowy, ponieważ jest to już nowy rok akademicki. Należy poinformować odpowiednio wcześnie Koordynatora Erasmus.
Termin nadsyłania przez studentów zgłoszenia decyzji o przedłużeniu na kolejny semestr określa Umowa.
Uczelnia nie zapewnia dofinansowania studentom/absolwentom, którzy za zgodą macierzystego wydziału i akceptacji instytucji przyjmującej, zdecydowali się przedłużyć planowany okres mobilności o kolejny semestr. Dofinansowanie w tej sytuacji zostanie uznane za zerowe. Ewentualna decyzja o przyznaniu dofinansowania uzależniona jest od środków zwalnianych na skutek rezygnacji, skracania pobytów lub środków pozyskiwanych w wyniku redystrybucji dokonywanej przez Narodową Agencję w Warszawie.
Pamiętaj, że pobyt może trwać maks. jeden rok akademicki.
Oczywiście w pierwszej kolejności na przedłużenie pobytu za granicą musi zgodzić się uczelnia goszcząca, dlatego należy dostarczyć do Koordynatora Wydziałowego (przesłać listem lub emailem) w/w zgodę.
Jeżeli uczelnia zagraniczna będzie potrzebować zgody WPA UAM na Twój dalszy pobyt skontaktuj się z Koordynatorem Wydziałowym, który wyśle na podany przez Ciebie kontakt (najlepiej imię i nazwisko właściwej osoby + email) zgodę UAM.
Czy trzeba coś zaliczać dodatkowo po powrocie?
Zaliczenie semestru/roku akademickiego na WPA odbywa się na podstawie przedmiotów Erasmus. Koordynator wylicza średnią z tych przedmiotów, średnia ta wpisywana jest w USOS jako ocena zaliczająca przy każdym kursie i egzaminie, które odbyły się w tym czasie na WPA na danym kierunku.
Za wyjątkiem:
1. seminarium dyplomowego na 3 roku licencjata i 2 roku studiów mgr (student jest zobowiązany skontaktować się z prowadzącym przed wyjazdem i ustalić sposób zaliczania)
2. obowiązkowych praktyk
W jaki sposób mogę zaliczyć obowiązkową praktykę wymaganą na moim kierunku studiów na WPA?
Na studiach I stopnia jesteś zobowiązany do zaliczenia (z oceną w USOS) praktyki. Praktyka ta nie jest zaliczana automatycznie na podstawie Transcript of Records z kursów odbytych na uczelni zagranicznej podczas studiów w ramach programu Erasmus+.
Jeśli przebywasz w tym czasie na studiach za granicą w ramach programu Erasmus+ to musisz odbyć wymaganą liczbę godzin praktyk (za każdy semestr) po powrocie do Polski do końca września danego roku akademickiego. Jeśli nie zdążysz przed wyjazdem, napisz podanie do dziekan ds. studentów z prośbą o wydłużenie czasu realizowania praktyki np. na kolejny rok akademicki.
Jednakże możesz również częściowo odbyć praktykę na wyjeździe, w trakcie Twoich studiów Erasmus. Możesz odbyć praktykę w instytucji zagranicznej (najlepiej nieakademickiej), np. przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit lub innych instytucjach (szkoły publiczne i niepubliczne, muzea, biblioteki, szpitale, urzędy, kancelarie adwokackie itp.). Praktyka powinna być związana z dziedziną, jaką się studiuje. Praktyka zagraniczna studenta (który w tym czasie przebywał na studiach zagranicznych w ramach programu Erasmus+) może zostać zaliczona w ramach obowiązkowych godzin w wymaganych w cyklu całych studiów za zgodą Prodziekana ds. studenckich, na prośbę studenta (podanie). Jeśli masz pytania o praktykę zagraniczną zaliczaną w ramach obowiązkowych godzin praktyk na twoim kierunku studiów kieruj je Wydziałowego Koordynatora Erasmus, lub Koordynatora ds. Praktyk na WPA.
Po powrocie
1. Transcript of records.
Po powrocie do kraju przedstawiasz koordynatorowi Eramsu dokumenty wydane przez uniwersytet zagraniczny poświadczające odbycie i zaliczenie okresu studiów - oryginał wykazu zaliczeń (transcript of records) lub inny odpowiedni dokument potwierdzony podpisem i pieczęcią uniwersytetu zagranicznego.
2. Learning Agreement z USOSa i LA Erasmus+
Rozliczając się z Erasmusa przedstawiasz ostateczną wersję Twojego LA (wraz ze zmianami) wydrukowaną z USOSa i podpisaną przez uczelnię goszczącą. Treść LA powinna być zgodna z Transcript of Records.
Pamiętaj!! Dodatkowo po powrocie musisz przedstawić kompletny dokument LA Erasmus+ (który wypełniałeś przed wyjazdem i w trakcie studiów Erasmus), w wersji oryginalnej (papierowej), z oryginalnymi podpisami i pieczątkami lub w formie elektronicznej lub wydrukowanych skanów oryginalnych dokumentów. W trakcie trwania mobilności (studia Erasmus). Podczas pobytu na studiach za granicą możesz wysyłać Koordynatorowi Erasmus WPA LA changes z prośbą o akceptację i podpis drogą mailową (skan). Jednakże musisz pamiętać że ten dokument w całości musi wrócić z Tobą do uczelni macierzystej.
W praktyce wygląda to w ten sposób że uzgadniasz i otrzymujesz akceptację na zmiany w oryginalnym LA na drodze mailowej, posługując się zeskanowanymi dokumentami. Natomiast przed wyjazdem poprosisz o podpisy i pieczątki Koordynatora uczelni przyjmującej na ostatecznej i kompletnej wersji (wydrukowanej przez ciebie) LA Erasmus+ , natomiast brakujące podpisy i pieczątki uczelni macierzystej zostaną uzupełnione po Twoim przyjeździe na WPA.
3. Confirmation of Erasmus Study Period
Musisz dostarczyć Koordynatorowi Wydziałowemu wypełnione zaświadczenie o Twoim pobycie na stypendium. Po powrocie, na podstawie tego zaświadczenia będzie obliczona rzeczywista długość Twojego pobytu na Erasmusie, a tym samym wysokość otrzymanego dofinansowania. Jeżeli potwierdzony okres pobytu w organizacji będzie krótszy niż uzgodniony w umowie lub ewentualnym aneksie do umowy, a różnica będzie większa niż 5 dni, będzie wymagany zwrot części dofinansowania, proporcjonalnej do skróconego pobytu.
Formularz Confirmation jest do pobrania tutaj: http://erasmuswpa.amu.edu.pl/strona-glowna/start/erasmus-information-meeting
4. Ankieta
Jednym z warunków rozliczenia się ze stypendium jest także wypełnienie ankiety studenta online , oceniającej Twój pobyt zagraniczny. Ankieta Studenta zostaje wysłana przez instytucję Unii Europejskiej poprzez narzędzie Mobility Tool na konto mailowe studenta w okresie 2 tygodni po zakończeniu wymiany UAM ma wgląd w liczbę nadesłanych ankiet i może monitować osoby o dopełnienie tego obowiązku.
5. Test językowy OLS
Po zakończeniu mobilności należy ponownie wykonać test kompetencji językowej OLS (na Twój adres poczty studenckiej @st.amu.edu.pl przyjdzie link do strony testu przypominający o tym obowiązku).
UWAGA! Transcript of Records (oryginał lub kopia), zaświadczenie o pobycie,
podpisany Learning Agreement, wypełniona prawidłowo ankieta oraz test językowy OLS są warunkiem
rozliczenia się ze stypendium Erasmusa u koordynatora wydziałowego.
Skąd czerpać informacje na temat wymiany Erasmus?
- Strona internetowa Programu Erasmus na Uniwersytecie im. Adama Mickiewiczna w Poznaniu: http://erasmus.amu.edu.pl/
- Przewodnik dla studentów i pracowników: http://amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0006/67155/przewodnik_Erasmus_caly6.pdf
- dodatkowe informacje można również uzyskać podczas dyżurów członków Komisji Erasmus (patrz: Kontakt)
Przeliczanie ocen zagranicznych na polskie
Aby sprawdzić równoważność ocen zagranicznych i polskich, skorzystaj z poniższego wykazu:
Wielka Brytania | Irlandia | Austria | Belgia |
70% i powyżej = bdb 60 - 69% = db plus 50 - 59 % = db 40 - 49 % = dst plus poniżej 39 % = ndst | 70% i powyżej = bdb 60 - 69% = db plus 50 - 59 % = db 40 - 49 % = dst plus poniżej 39 % = ndst | 1 = bdb 2 = db plus 3 = db 4 = dst 5 = ndst | 18 - 20 = bdb 16 - 17 = db plus 14 - 15 = db 12 - 13 = dst plus 10 -11 = dst poniżej 10 = ndst |
Finlandia | Francja | Grecja | Hiszpania |
5 = bdb 4 = bdb 3 = db 2 = dst plus 1 = dst 0 = ndst | 16 - 20 = bdb 15 = db plus 13-14 = db 12 = dst plus 10 - 11 = dst 0 - 9 = ndst | 9 - 10 = bdb 7 - 8 = db plus 5 - 6 = db 4 = dst plus 3 = dst 0 - 2 = ndst | 10 = Matricula de honor = bdb 9 = Sobresaliente = bdb 7 - 8.9 = Notable = db 5 - 6.9 = Aprobado = dst 0 - 4.9 = Suspenso = ndst |
Holandia | Litwa | Łotwa | Niemcy |
9 - 10 = bdb 8 = db plus 7 = db 6 = dst plus 5,5 = dst Poniżej 5,5 = ndst | 10-9=bdb 8 = db plus 7 = db 6 = dst plus 5 = dst Poniżej 5 = ndst | 10 - 8 = bdb 7 = db plus 6 = db 5 = dst plus 4 = dst 3 - 1 = ndst | 13 - 18 lub 1,0 - 2,0 = bdb 12 lub 2,3 = db plus 9 - 11 lub 2,7 - 3,0 = db 8 lub 3,3 = dst plus 4 - 7 lub 3,7 - 4,0 = dst 0 - 3 lub 5,0 = ndst |
Szwajcaria | Węgry | Włochy | |
5,25 - 6 = bdb 4,75 - 5 - db plus 4,5 = db 4,25 = dst plus 4 = dst Poniżej 4 = ndst | 5 = bdb 4 = db+ 3 = db 2 = dst 1 = ndst | 29 - 30 = bdb 28 = db plus 26 - 27 = db 24 - 25 = dst plus 18 - 23 = dst 0 - 17 = ndst |
Turcja
ECTS GRADES | DPU LOCAL GRADES | MARK | GRADE POINTS | STATUS |
A | AA | 85-100 | 4.00 | Successful |
B | BA | 80-84 | 3.50 | Successful |
C | BB | 75-79 | 3.00 | Successful |
D | CB | 70-74 | 2.50 | Successful |
E | CC | 60-69 | 2.00 | Successful |
FX | DC | 55-59 | 1.50 | Fail* |
FX | DD | 50-54 | 1.00 | Fail* |
F | FD | 40-49 | 0.50 | Fail |
F | FF | 00-39 | 0.00 | Fail |
*Students with a (DC) and (DD) grade are considered successful if they have
a GPA of 2.00 in the given year.
DZ (Not attended) grade is given if a student doesn’t fulfill the attendance and/or application requirements of the course.
YT (Satisfactory) grade is given to the student who is successful in taking non-credit courses.
YZ (Unsatisfactory) grade is given to the student who is unsuccessful in taking non-credit courses.
MU (Exempt) grade is given to the student who is found successful in examination from exemption conducted by the department concerned for courses determined by the University Senate.
IZ (Incomplete) grade is given if a student academically permitted and so doesn’t fulfill the requirements of the course.
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu ERASMUS, Kontakt
Tłumacz języka migowego: uam.jns.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.