Praktyki
INFORMACJA MSZ - BEZPIECZNY WYJAZD - REJESTRACJA W PORTALU ODYSEUSZ
Na prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazujemy informacje („ERASMUS- narzędzia konsularne") o formach wsparcia, jakie polskie służby konsularne oferują polskim obywatelom znajdującym się za granicą za pomocą serwisu ODYSEUSZ. W związku z powyższym do wzorów umów pomiędzy uczelnią a uczestnikiem mobilności, jakie są przygotowywane dla roku akademickiego 2016/17, zostanie wstawiona klauzula zobowiązująca uczestnika – obywatela polskiego - do zarejestrowania się w portalu osób wyjeżdżających za granicę, prowadzonym przez MSZ: http://www.odyseusz.msz.gov.pl/.
Uczelniane zasady dofinansowania wyjazdów studentów na studia i praktyki w ramach programu ERASMUS
Zasady rekrutacji studentów na wyjazdy w ramach programu ERASMUS
Praktyki - informacje ogólne
Rekrutacja na wyjazd na praktykę
Rekrutacja na praktykę zaczyna w tym czasie co rekrutacja na wyjazd na studia w ramach programu Erasmus, będzie trwała od stycznia do 30 kwietnia. Uwaga! Rekrutacja nie odbywa się poprzez system USOS. Kandydaci są zobowiązani dostarczyć osobiście Wydziałowemu Koordynatorowi Erasmus (w trakcie dyżuru) wymagane dokumenty(wydrukowane i podpisane): Życiorys w języku polskim i obcym, List motywacyjny w języku polskim i obcym, każdy po jednym egzemplarzu, oraz list z instytucji potwierdzającej przyjęcia na praktykę (może być w wersji elektronicznej, wydruk skanu plus wydruk wiadomości email lub też wypełniona i podpisana - przez instytucję przyjmującą - pierwsza część LEARNING AGREEMENT FOR TRAINEESHIPS before mobility), informacje o koncie osobistym (druk do pobrania w Formalności przed wyjazdem), oraz formularz kwalifikacyjny (pobierz).
Rozmowa kwalifikacyjna w języku obcym z Komisją Rekrutacyjną WPA Kalisz odbędzie się w drugim tygodniu maja roku akademickiego w którym odbywa się rekrutacja. Kandydaci są zawiadomieni o wyniku rekrutacji i przyznaniu wyjazdu na praktykę tego samego dnia po rozmowie z komisją rekrutacyjną lub drogą emailową.
Uwaga!!! We wzorach dokumentów do pobrania (CV i list motywacyjny) na żółto zaznaczone są części tekstu gdzie musisz wpisać Twoje dane personalne, lub dopisać brakujące informacje, lub wybrać która część zdania Ciebie dotyczy (to co nie dotyczy należy wymazać). W wersji ostatecznej dokumentów, do wydruku, żaden fragment tekstu nie może pozostać zaznaczony na żółto.
Gdzie można wyjechać na praktykę i na jakich zasadach?
W programie Erasmus na praktykę studencką można wyjechać do zagranicznej instytucji nieakademickiej, np. przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i do innych instytucji (muzea, biblioteki, szpitale, urzędy, kancelarie adwokackie itp.).
Nie można odbyć praktyk Erasmusa w instytucjach unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami, w placówce dyplomatycznej własnego kraju, takich jak konsulat czy ambasada RP. Podczas praktyki student otrzymuje stypendium.
Praktyka powinna być związana z dziedziną, jaką studiujesz. Możesz ją odbywać w placówce, która umożliwi ci rozwijanie twoich kompetencji i umiejętności zawodowych (np. artystycznych, nauczycielskich lub językowych). Oznacza to że, np. studenci kierunków takich jak: filologia angielska z pedagogiką oraz edukacja (przedszkolna/ wczesnoszkolna) mogą, oprócz instytucji edukacyjnych, również odbywać praktyki w placówkach, które umożliwią im doskonalenie umiejętności językowych (np. w hotelowej recepcji w Wielkiej Brytanii). Np. będąc studentem kierunku edukacji plastycznej możesz odbyć praktykę np. w galerii sztuki, agencji reklamowej, studium fotograficznym, itp. Ważne jest aby Twoje obowiązki podczas wykonywania praktyki, a które są wyszczególnione w LEARNING AGREEMENT FOR TRAINEESHIPS, bezdyskusyjnie podnosiły twoje kwalifikacje zawodowe, związane z Twoim kierunkiem i specjalnością/ specjalizacją.
Nabór kandydatów na wyjazdy odbywa się na Wydziale. Rekrutacja na wyjazdy odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd. Podstawowym kryterium jest znajomość języka kraju, w którym odbędzie się praktyka lub języka wymaganego przez pracodawcę.
Na jak długo można wyjechać na praktykę?
Praktyka może minimalnie trwać od 2 do 12 miesięcy. Do wyboru jest okres: od końca czerwca do 30 września kolejnego roku akademickiego (w przypadku 2-3 miesięcznych praktyk).
W ramach Programu „Erasmus" obowiązuje zasada „kapitału wyjazdowego". Oznacza to że każda osoba otrzymuje możliwość wyjazdu trwającego nie dłużej niż 12 miesięcy na każdym stopniu studiów, a 24 miesiące w przypadku jednolitych studiów magisterskich (licencjackich, magisterskich i doktoranckich), niezależnie od mobilności (studia czy praktyki) i liczby okresów mobilności (na przykład 2x6 miesięcy lub 3x4 miesiące). Czyli np. jeśli wyjechałeś na 2 semestry (10 miesięcy) studiów Erasmus możesz jeszcze wyjechać na 2 miesiące praktyki. Jeśli nie wykorzystałeś kapitały wyjazdowego na studia za granicą możesz przeznaczyć całe 12 miesięcy na praktykę.
Uwaga! Studenci 3 roku studiów licencjackich i 2 roku studiów magisterskich-możecie również wyjechać na praktykę jako tzw. "świeżo upieczony absolwent" po egzaminie dyplomowym. kres, w jakim absolwent może przebywać na wyjeździe stypendialnym to 12 miesięcy , a pobyt musi być zakończony przed upływem 12 miesięcy od zakończenia studiów. Moment ukończenia studiów jest zdefiniowany w regulaminie studiów (np. „Ukończenie studiów następuje z dniem zdania egzaminu dyplomowego" ). Aby osoba wyjechała jako recent graduate musi zostać „zrekrutowana" na ostatnim roku studiów. Okres mobilności jako recent graduate wlicza się do „kapitału wyjazdowego" przypisanego do danego cyklu studiów.
Czy Wydział Pedagogiczno-Artystyczny zalicza praktykę Erasmus jako praktykę obowiązkową?
TAK, częściowo. Możesz częściowo odbyć praktykę na wyjeździe, w trakcie Twoich studiów Erasmus. Konieczne jest aby praktyka ta była związana z dziedziną, jaką studiujesz. Praktyka zagraniczna studenta (który w tym czasie przebywał na studiach zagranicznych w ramach programu Erasmus+) może zostać zaliczona w ramach obowiązkowych godzin w wymaganych w cyklu całych studiów za zgodą Prodziekana ds. studenckich, na prośbę studenta (podanie). Jeśli masz pytania o praktykę zagraniczną zaliczaną w ramach obowiązkowych godzin praktyk na twoim kierunku studiów kieruj je do Wydziałowego Koordynatora Erasmus, lub Koordynatora ds. Praktyk na WPA.
Czy można wcześniej wrócić z praktyki?
Jeżeli za granicą studentowi przydarzy się poważny wypadek, albo ciężko się rozchoruje, ma możliwość skrócenia pobytu z powodu tzw. "siły wyższej", niezależnej od niego. W takiej sytuacji powinien natychmiast skontaktować się z Koordynatorem Erasmus na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym. W pozostałych przypadkach należy wywiązać się z terminarza odbywania praktyki zawartego w umowie.
Do jakich krajów można wyjechać?
Instytucja, w której można odbywać praktykę musi znajdować się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus (27 krajów członkowskich UE, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Islandia, Lichtenstein i Norwegia oraz kraj kandydujący – Turcja).
Kto organizuje praktykę?
Student we własnym zakresie organizuje praktykę zagranicą, a następnie składa u koordynatora instytutowego wniosek o dofinansowanie praktyk z programu Erasmus. Złożenie wniosku NIE jest równoznaczne z otrzymaniem dofinansowania.
Jak znaleźć miejsce praktyki?
Znalezienie praktyki to zadanie studenta. W poszukiwaniach interesującej oferty mogą pomóc m.in. strony: www.erasmus.org.pl (zakładka ‘Oferty praktyk') oraz www.europlacement.com, strona Biura Erasmus UAM. Tutaj znajdziesz listę dodatkowych stron internetowych z ofertami praktyk zagranicznych.
Sugerujemy przejrzeć strony biur karier zagranicznych uczelni wyższych, gdzie pracodawcy najczęściej umieszczają oferty praktyk.
Następujące uczelnie, z którymi nasz Wydział podpisał umowę partnerską w ramach programu Erasmus, oferują możliwość odbywania praktyki (więcej o tych uczelniach w zakładce Uczelnie Partnerskie - Studia Erasmus):
- Klaipeda University na Litwie oferuje możliwość odbywania praktyki dla studentów kierunku: Ochrona dóbr kultury pod warunkiem udziału w szkole letniej (o szczegóły pytaj Wydziałowego Koordynatora Erasmus).
- University of Patras w Grecji oferuje możliwość odbywania praktyki w szkole podstawowej, przedszkolu lub na uniwersytecie.
- University of Molise we Włoszech oferuje możliwość odbywania praktyki w szkole podstawowej, przedszkolu, studium fotograficznym, uniwersyteckiej stacji TV oraz placówce administrującej portalem społecznościowym (zalecana znajomość języka włoskiego!).
- University of Zilina na Słowacji oferuje możliwość odbywania praktyki w jednostce prowadzącej tzw. lektoraty z języków obcych na tym uniwersytecie.
- St Cyril and St Methodius University of Veliko Tarnovo w Bułgarii oferuje możliwość odbywania praktyki w szkole oraz galerii sztuki.
Osoby, które zainteresowane są odbyciem praktyki studenckiej na terenie UK zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Placement UK, która pośredniczy (za darmo) w znajdywaniu staży w Wielkiej Brytanii www.placement-uk.com
Osoby, które zainteresowane są odbyciem praktyki studenckiej na terenie Hiszpanii zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy aetcv, która pośredniczy w znajdywaniu staży w Hiszpanii http://www.aetcv.es/4/erasmus_237159.html
Agencja TX VLC w Hiszpani (Valencia) pośredniczy w znajdowaniu praktyk dla studentów projektowania graficznego, edukacji plastycznej i pokrewnych dziedzin. Agencja nie pobiera opłat od studentów. Więcej w załącznikach (pobierz, pobierz).
Agencja Trainee+Up w Hiszpanii pośredniczy w znajdowaniu praktyk w Barcelonie dla studentów w ramach Erasmus. Agencja nie pobiera opłat od studentów. Więcej informacji: http://www.traineeup.com/en, rejestracja, email: info@traineeup.com, Claudio Delgadon Logistics Project Coordinator, email: cdelgado@traineeup.com, phone: +34 644559563.
Kontakt: Nevena Vasileva TRAINING EXPERIENCE E-mail: internship@trainingexperience.org Tel: +34 644 270284 Web: http://www.trainingexperience.org
Portal językowy bab.la z siedzibą w Hamburgu uruchomił oficjalnie platformę z ofertami praktyk i staży na całym świecie. Więcej informacji: http://pl.bab.la/praktyki/
Osoby, które zainteresowane są odbyciem praktyki studenckiej na terenie Włoch zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy IRIS (Istitute Research of International for the Development), która pośredniczy (odpłatnie) w znajdywaniu staży m. in.: w zakresie projektowania, mody i edukacji www.associazioneiris.it (pobierz).
Osoby, które zainteresowane są odbyciem praktyki studenckiej na terenie Irlandii zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy WHITE in Ireland z siedzibą w Cork, która pośredniczy (odpłatnie) w znajdywaniu praktyki/ staży m. in. w zakresie edukacji.
https://www.facebook.com/whiteinireland http://whiteinireland.com (pobierz)
Czy w zagranicznej instytucji praktykant Erasmusa otrzyma wynagrodzenie?
Zgodnie z zasadami programu Erasmus instytucja przyjmująca Cię na praktykę może, ale nie musi wypłacać Ci wynagrodzenia. Sprawę tę reguluje umowa podpisana przez instytucję wysyłającą, przyjmującą i studenta (Placement contract).
Czy instytucja przyjmująca na praktykę zapewnia zakwaterowanie?
Może zapewnić, ale nie jest do tego zobowiązana. Zasady Erasmusa nie nakładają na instytucję organizującą praktykę obowiązku zapewnienia praktykantom zakwaterowania, ale instytucja ta powinna przynajmniej udzielić informacji o możliwościach jego znalezienia.
Jaka jest wysokość stypendium/dofinansowania na wyjazd w ramach praktyki Erasmusa?
Stypendium Erasmus jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem studenta na praktyce (koszty podróży, ubezpieczenia, przygotowania językowego, zwiększone koszty utrzymania za granicą). Stypendium nie służy pokryciu pełnych kosztów podróży i utrzymania za granicą.
Przyznane dofinansowanie zależy od tego w jakim kraju dana praktyka ma miejsce.
Stawki na wyjazdy studenckie są to sztywne stawki obowiązujące w całym kraju , nie mogą ulec zmianie , co w praktyce oznacza, iż uczelnia nie będzie mogła przeznaczyć niewykorzystanych środków aby wypłacić ewentualne dofinansowania
Wysokość dofinansowania: studenci Kraje należące do danej grupy | Studia (€/m-c)* | Praktyka (€/m-c) |
Grupa 1 – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania | 500 * | 600 |
Grupa 2 – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy | 450 * | 550 |
Grupa 3 – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, FYROM (była republika Jugosławii Macedonia), Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry | 400 * | 500 |
* Osoby uprawnione do stypendium socjalnego - dodatkowo 200 euro miesięcznie – Uwaga! Tylko przy wyjazdach na studia!
Obowiązki praktykanta
Obowiązki te określa dokument „Karta jakości praktyki Erasmusa” (Quality Commitment) - załącznik do "Porozumienia o programie praktyki" (Training Agreement) podpisywanego przez instytucję wysyłającą, przyjmującą i studenta.
WSPARCIE JĘZYKOWE ONLINE [dotyczy tylko mobilności rozpoczynających się po 1 stycznia 2015 i później, konieczne jest wypełnienie testu kompetencji językowych i doskonalenia znajomości języków obcych – OLS (Online Linguistic Support). Dotyczy studentów, dla których językiem wykładowym (studia) / roboczym (praktyki) jest: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, niderlandzki, włoski.
Przed rozpoczęciem i na koniec okresu mobilności uczestnik, z wyjątkiem osób dla których dany język jest językiem ojczystym, zobowiązany jest wypełnić we wskazanym przez Uczelnię narzędziu on-line test biegłości językowej. Uczestnik zobowiązany jest bezzwłocznie poinformować koordynatora w Uczelni, jeżeli nie jest w stanie wykonać testu on-line. Oznacza to, iż każdy uczestnik mobilności zobowiązany jest do:
- wypełnienia obowiązkowego testu biegłości językowej – po otrzymaniu informacji z OLS.
- udziału w kursie językowym on-line wyłącznie w języku , w którym został wypełniony test biegłości. Dostęp do kursu językowego będzie możliwy przez taki czas jaki zostanie podany przez uczelnie w OLS jako czas trwania stypendium, licząc od pierwszego logowania. Uczestnicy nie mogą zmieniać języka kursu.
- na dwa tygodnie przed zakończeniem pobytu, uczestnik, który wypełnił pierwszy test językowy otrzyma maila z linkiem do drugiego testu do wypełnienia w ciągu 10 dni.
Czy do wyjazdu potrzebne są inne dodatkowe zaświadczenia?
Jest to zaświadczenie o przyznanym przez UAM stypendium (patrz wyżej). Możesz je odebrać u Koordynatora Wydziałowego, w języku polskim i angielskim potwierdzającym Twój status studenta programu Erasmus oraz wysokość przyznanego Ci stypendium w ramach praktyk. Zaświadczenie to jest często wymagane przez instytucję przyjmującą oraz przy wypełnianiu obowiązków meldunkowych za granicą, a także w NFZ przy wystawieniu karty na leczenie za granicą.
Formalności przed wyjazdem
Przed wyjazdem należy podpisać umowę na realizację wyjazdu w celu odbycia praktyki LEARNING AGREEMENT FOR TRAINEESHIPS i umowę finansową pomiędzy uczestnikiem a UAM. Na podpisanie tej umowy należy zgłosić się do Koordynatora Erasmus co najmniej 2-3 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Student wyjeżdżający na praktykę Erasmus (w trakcie trwania zajęć) musi dowiedzieć się od Kierownika studiów swojej specjalności czy konieczne jest wypełnienie wniosku o indywidualną organizację studiów. Przy składaniu podania i innych wymaganych dokumentów wymaganych aby zakwalifikować się na wyjazd na praktykę należy dostarczyć Informacje o koncie osobistym (konto polskie (pobierz), konto zagraniczne (pobierz)).
Na stronie http://erasmus.amu.edu.pl/plus/1/informacje-ogolne/dokumenty/_nocache dostępny jest formularz nowego wzoru training agreement (aktualna nazwa LEARNING AGREEMENT FOR TRAINEESHIPS), oraz innych dokumentów obowiązujących w programie Erasmus+. Wszystkie osoby, które otrzymają finansowanie praktyk w ramach nowej umowy, zobligowane są stosować obowiązujący wzór. Studenci, którzy otrzymują dofinansowanie praktyk w ramach starego programu LLP Erasmus stosują formularz dostępny na stronie http://erasmus.amu.edu.pl/wyjazdy-na-praktyke/wyjazdy-na-praktyk/dokumenty. W części III jest zapis dotyczący ubezpieczenia. Jeśli pracodawca zaznacza w tym punkcie NIE, student jest zobowiązany ubezpieczyć się samodzielnie , co też wynika z umowy finansowej, którą podpisuje. Proszę również pamiętać ,iż QUALITY COMMITMENT jest integralną częścią tego dokumentu, niestety bardzo często pomijaną.
Co do zasady jednak, praktyki Erasmus nie mogą wydłużać toku studiów (tzn. brak możliwości przesunięcia egzaminów, obron itp. z powodu wyjazdu na praktyki).
Umowę dotyczącą wyjazdu na praktykę i wypłaty stypendium podpisuje się z uczelnią macierzystą (albo z firmą pośredniczącą). Umowa szczegółowo określa warunki odbywania praktyki oraz wypłaty i rozliczenia stypendium (między innymi: czas trwania pobytu na praktyce, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin, w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią macierzystą itp.).
Porozumienie o programie praktyki (LEARNING AGREEMENT FOR TRAINEESHIPS), podpisane przed wyjazdem przez studenta, instytucję przyjmującą i uczelnię macierzystą, określa program i przebieg praktyki. Porozumienie będzie podstawą uznania i zaliczenia praktyki przez macierzysty wydział. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą jego kopii. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu praktyki powinno gwarantować jej automatyczne zaliczenie przez uczelnię macierzystą.
Ubezpieczenie
Każdy stypendysta Erasmusa jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ; należy pamiętać, że karta obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i obejmuje tylko część świadczeń związanych z leczeniem. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach NFZ. Przy wyjeździe np. do Turcji czy Chorwacji należy wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej.
Należy także ubezpieczyć bagaż podczas podróży!
Zasady korzystania oraz warunki i okres utraty uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie EKUZ zawiera informacja Narodowego Funduszu Zdrowia.
W pkt. 8 napisano, że „prawo do świadczeń opieki zdrowotnej studentów z tytułu zgłoszenia jako członek rodziny wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów oraz z chwilą ukończenia 26 roku życia.”
Dla każdego wyjazdu absolwenta niezbędne jest ustalenie, czy jako osoba indywidualna ma możliwość dalszego korzystania z ubezpieczenia na podstawie EKUZ i przez jaki okres. Warunkiem korzystania z EKUZ może być wykupienie dobrowolnego, indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ: http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=2&dzialnr=1&artnr=1443. Inną możliwością jest także wykupienie indywidualnej, komercyjnej polisy ubezpieczeniowej, dostosowanej do potrzeb danego absolwenta.
W odniesieniu do ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków – absolwenci korzystają z wykupionych indywidualne polis i/lub międzynarodowych kart studenckich (należy sprawdzić zakres i okres ważności NNW, np. karta EURO26 ważna jest jeden rok).
W przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu zawodowym – wedle naszej wiedzy rynek ubezpieczeniowy nie ma oferty tego typu kierowanej do osób fizycznych, a jedynie do instytucji. Uczelnia może ewentualnie zwrócić się do wybranego/ych ubezpieczyciela/i z prośbą o przygotowanie oferty dla absolwentów.
Co należy zrobić po powrocie z praktyk?
Po zakończeniu praktyk student jest zobowiązany do przedstawienia Koordynatorowi Wydziałowemu: opinii/oceny praktyk wystawionej przez pracodawcę, potwierdzenia pobytu zgodnie z umową czyli wypełnionego w całości formularza (wszystkie sekcje, before, during and after mobility) Training Agreement /LEARNING AGREEMENT FOR TRAINEESHIPS oraz do wypełnienia ankiety online i testu językowego OLS.
Link do Ankiety Studenta oraz do testu OLS zostaje wysłana przez Biuro Erasmus UAM na konto mailowe studenta @st.amu.edu.pl w okresie do 2 tygodni po zakończeniu praktyki. Jeśli nie otrzymałeś takiej wiadomości, zwróć się do Biura Erasmus (erasmus@amu.edu.pl) z prośbą o ponowne wysłanie linków.
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu ERASMUS, Kontakt
Tłumacz języka migowego: uam.jns.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.